Odnawialne źródła energii nie tracą na popularności. Coraz więcej osób w Polsce przekonuje się do skorzystania z dedykowanych programów w celu sfinansowania wybranej instalacji. Jakie są możliwości uzyskania dotacji w roku 2023 dla osób indywidualnych, przedsiębiorców oraz rolników? Odpowiadamy poniżej.
„Czyste Powietrze” – odsłona 2023
Program ten jest jednym z najpopularniejszych projektów Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To już kolejna, 5 edycja , który umożliwia wymianę nieekologicznych źródeł ciepła oraz pełną termomodernizację. O dotację można się ubiegać od 3 stycznia 2023. W zależności od celu dofinansowania można uzyskać kwoty do 66 tysięcy do nawet 135 tysięcy złotych – w przypadku kompletnej termomodernizacji z instalacją fotowoltaiki, pompy ciepła i izolacji cieplnej budynku. W kwocie dotacji mieści się także koszt dokumentacji oraz przeprowadzenia audytu. Program „CP” umożliwia też uzyskanie niższej kwoty dotacji – do mikro instalacji fotowoltaicznej oraz pompy ciepła w przypadku, gdy beneficjent zdecyduje się na wymianę starego, nieefektywnego źródła ogrzewania.
Program „Mój Prąd 4.0”
Podobnie jak w przypadku „CP” to kolejna edycja programu. Jego głównym założeniem jest umożliwienie beneficjentom skorzystania z zalet fotowoltaiki – jako ekologicznego źródła energii elektrycznej. Oprócz środków na samą instalację fotowoltaiczną można uzyskać także dotację na magazyn energii oraz system zarządzania energią. Wnioski można składać do 31 marca 2023, a kwoty, które można uzyskać to od 6 tysięcy (przy zakupie PV) do 31 tysięcy (PV + magazyn energii + system zarządzania energią + pompa ciepła).
„Moje ciepło”
Obok programów pozwalających na uzyskanie kompleksowej dotacji ważne miejsce zajmuje też bardziej ukierunkowany projekt „Moje Ciepło”. Pozwala on uzyskać zwrot poniesionych na zakup pompy ciepła kosztów – maksymalnie może być to do 45 proc. wartości, o ile nie przekracza ona 21 tysięcy złotych. Tutaj czas na składanie wniosków wyznaczono do końca 2026 roku, jednak należy mieć na uwadze, że pula środków jest ograniczona.
Ulgi – dla właścicieli domów jednorodzinnych i dla rolników
Możliwości odliczania kosztów od podatku są częścią benefitów już od kilku lat. W przypadku osób fizycznych ulga termomodernizacyjna w 2023 roku będzie przeznaczona dla właścicieli lub współwłaścicieli budynku wielorodzinnego (dopuszczalnie bliźniaka) – którego termomodernizacja już się zakończyła. Ulga przysługuje nawet wówczas, gdy wykorzystano inne formy – np. dotacje. Inaczej jest w przypadku przeznaczonej dla rolników ulga inwestycyjna. W ich przypadku możliwe jest odliczanie do 25 proc. od podatku rolnego nawet przez 15 lat, o ile całość inwestycji została zrealizowana z własnych środków.
Na co jeszcze mogą liczyć rolnicy?
Obok wspomnianej ulgi dla posiadających gospodarstwa rolne przygotowano inne formy wsparcia.
Program „Energia dla wsi” pozwala uzyskać dofinansowanie rzędu od 45 – 65 proc. kosztów kwalifikowanych na instalacje PV, magazyny energii, instalacje wodne czy wiatrowe i inne formy OZE. Dla rolników dostępna jest też pożyczka w wysokości 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Innym sposobem na dofinansowanie jest program Agroenergia – dedykowany rolnikom indywidualnym (posiadającym lub dzierżawiącym grunt do 300 ha). Wysokość dotacji zależy od rodzaju instalacji – jednak wniosek musi poprzedzać rozpoczęcie budowy.
Szanse dla firm
Fotowoltaika przynosi korzyści nie tylko indywidualnym użytkownikom. To także duże odciążenie dla firm, ale przede wszystkim dla środowiska naturalnego. To właśnie walka z emisją zanieczyszczeń była główną motywacją do stworzenia programu Energia Plus. W jego ramach firmy mogą się starać o dofinansowanie do zakupu PV, pompy ciepła, magazynu energii, turbin wiatrowych a nawet małej elektrowni wodnej. Wnioski składa się przez Internet, konieczne jest posiadanie elektronicznego podpisu. Dofinansowanie ma formę pożyczki, która może pokryć nawet 85 proc. kosztów ze spłatą w czasie do 15 lat.
Jak można zauważyć rok 2023 obfituje w liczne możliwości uzyskania dofinansowania, pożyczki czy też ulgi podatkowej. Priorytetem pozostaje wymiana nieekologicznych źródeł energii na przyjazne dla środowiska OZE. Warto zainteresować się projektami, dzięki którym można zwiększyć potencjał energetyczny – niezależnie od tego, czy chodzi o dom jednorodzinny, firmę czy też gospodarstwo rolne.