Specyfika zimowych miesięcy sprowadza się do tego, że słońce widoczne jest przez niewielką część dnia, mniej intensywnie niż latem, a dodatkowo – ilość słonecznych dni jest relatywnie niska. Co w takim razie z fotowoltaiką? Czy w ogóle mają szansę na wydajność w zimie? Przekonajmy się wspólnie.
Panele fotowoltaiczne – cały rok ze słońcem
Istotą działania instalacji fotowoltaicznych jest wykorzystywanie promieni słonecznych do wytwarzania prądu stałego, a następnie do jego zmiany w prąd zmienny w falowniku. Wpływ na wydajność ogniw solarnych ma nie tylko moc nasłonecznienia. Zimą co prawda światła słonecznego jest mniej, jednakże korzystniejsze dla pracy modułów PV są temperatury – gdy jest słonecznie ale zimno moduły pracują najefektywniej. Dodatkowymi czynnikami, które mogą nieco podnieść najniższą na przełomie grudnia i stycznia wydajność fotowoltaicznej instalacji jest jej lokalizacja oraz kąt nachylenia paneli. Dla naszej szerokości geograficznej taki optymalny kąt wynosi od 35 – 45 stopni. Panele warto ułożyć na dachu od strony południowej, aczkolwiek priorytetem jest tutaj odsłonięcie całej instalacji – tak, by nie zasłaniały jej żadne wyższe obiekty umieszczone na sąsiadującym terenie.
Zimowy prąd
Przeszkodą dla pracy instalacji z pewnością nie jest temperatura – nowoczesne panele fotowoltaiczne mogą funkcjonować nawet w wielkie mrozy. Czynnikiem upośledzającym efektywność jest natomiast zalegający śnieg. Mimo, iż panele są tak zaprojektowane, by śnieg zsuwał się sam, to czasem konieczne może być jego usunięcie przy pomocy specjalnej zmiotki. Podsumowując – instalacje fotowoltaiczne to całoroczne udogodnienie dla osób, które dążą do zwiększenia niezależności energetycznej. Dzięki instalacjom PV można stopniowo wprowadzać zmiany na drodze do stworzenia pasywnego gospodarstwa domowego.
Warto pamiętać, że panele fotowoltaiczne objęte są wieloletnią gwarancją. Konstrukcje oferowane przez producentów współcześnie wyróżnia także większa wytrzymałość, niż ich poprzedników. Fotowoltaika, mimo przemian w zakresie rozliczeń jakie wprowadzono w kwietniu 2022 nadal pozostaje rozwiązaniem niezwykle opłacalnym.
WRÓĆ