
Nasza firma od wielu lat wykonuje dla swoich klientów kotłownie na gaz ziemny, gaz LPG, pelet, ekogroszek i inne. Kompleksowo wykonujemy również instalacje grzewcze tj. głównie ogrzewanie podłogowe ale również ogrzewanie grzejnikowe, ścienne, kapilarne, maty na podczerwień, itp. oraz instalacje grzewczo-chłodzące klimakonwektorowe lub klimatyzacyjne.
W trakcie budowy domu lub kompleksowego remontu wiele osób mierzy się z decyzją dotyczącą instalacji ogrzewania. Co lepiej się sprawdzi? – tradycyjny grzejnik, a może ogrzewanie podłogowe?
Dzielimy się z naszymi inwestorami praktycznymi informacjami, które na przestrzeni ponad 20 lat zebraliśmy bezpośrednio od użytkowników naszych instalacji, którzy korzystali zarówno z różnych rozwiązań oferowanych przez naszą firmę.
W trakcie całej naszej działalności w branży grzewczej żaden z naszych klientów nie skarżył się na fakt, że wybrał instalację podłogową. W intrenecie znajdziesz masę opinii, które nie będą jednoznaczne i prawdopodobnie czytanie forów dyskusyjnych sprawi, że będziesz mieć jeszcze większe wątpliwości.
Zauważyliśmy, że na ogrzewanie podłogowe najczęściej skarżą się osoby, które mają źle wykonaną instalację (w kolejnym wpisie blogowym dowiesz się, co powoduje, że dana instalacje jest wykonana prawidłowo lub nie). W takiej sytuacji faktycznie ludzie mogą czuć dyskomfort. No bo jak w temperaturze 36 stopni uniknąć: puchnących nóg, zawrotów głowy, złego samopoczucia.
Tak wysoka temperatura jest po prostu dla naszego organizmu niezdrowa, a przez dłuższy czas może okazać się także niebezpieczna.
W nowych budynkach sugerujemy naszym klientom wykonanie instalacji ogrzewania podłogowego, ponieważ jeśli jest prawidłowo wykonana, to rozkład temperatury jest odpowiedni dla ludzkiego organizmu: przy podłodze najczęściej utrzymują się 24 stopnie, podczas gdy na wysokości naszej głowy i dróg oddechowych odczuwamy 22 stopnie. Grzejniki sprawiają, że nagrzewasz… sufit, a jeśli do tego dorzucimy źle ocieplony budynek i dach, to efekt poczujesz nie tylko w nieprzyjemnym chłodzie, ale i portfelu.
Ruch powietrza to element, który ma ogromny wpływ na nasz organizm i zdrowie. Przy instalacji podłogowej ciepło jest wypromieniowane przez podłogę równomiernie, dzięki czemu unikamy ciągłego ruchu powietrza. Przy systemie grzejnikowym powietrze wiruje non stop i im wyższa temperatura, tym mocniejsza cyrkulacja. Przy ogrzewaniu podłogowym alergicy czują się o niebo lepiej, ponieważ powietrze z kurzem nie krąży, a jedynie osadza się w kątach, za meblami, co sprawia, że bardzo szybko i sprawnie można go sprzątnąć. W przypadku grzejników wszystkie pyłki osadzają się na ścinach, tapetach, zasłonach i meblach, przez co non stop wdychasz kurz.
Instalacja podłogowa w naszej opinii jest najlepszym rozwiązaniem, dlatego bardzo często rekomendujemy je naszym klientom nawet na całości budynku (wliczając również sypialnie). Jest jednak szereg kwestii, o których należy pamiętać, decydując się na taką formę ogrzewania domu. Przede wszystkim musisz pamiętać o tym, że nie wszystkie pokrycia będą oddawać ciepło. Warto zdawać sobie sprawę iż różne pokrycia, tj. ceramika, kamień, panel, deska oraz gąbka pod panelem będą w różny sposób oddawać ciepło do pomieszczenia. W przypadku desek najlepiej jest, aby były to deski klejone, zamiast montowane na piance, by nie blokować ciepła.