Podobnie jak w pozostałych regionach kraju również na Żywiecczyźnie wprowadzono odgórnie zmiany dotyczące rozliczeń nadwyżek prądu, jaki jest wytwarzany przez instalacje fotowoltaiczne. Do tej pory stanowiły one niezwykle popularną inwestycję zarówno w przypadku właścicieli domów jedno- i wielorodzinnych, jak i firm. Po wprowadzeniu zmian u wielu osób zrodziła się obawa, że zakup paneli PV przestanie być ekonomicznie opłacalny.
Czy jednak jest tak faktycznie? Warto rozpatrzyć to zagadnienie biorąc pod uwagę lawinowo rosnące ceny prądu, które dotykają wszystkich gospodarstw domowych na Żywiecczyźnie.
Ile energii z fotowoltaiki jest w stanie wykorzystać średniej wielkości gospodarstwo domowe?
Na ogół wartość ta nie przekracza 20 procent, choć może być też wyższa, np. jeśli inwestor zdecyduje się dodatkowo na zakup pompy ciepła lub innego systemu ogrzewania zasilanego energią elektryczną. Co jednak dzieje się z nadwyżką? Niezależnie od zasady rozliczenia jest ona odprowadzana do sieci. Dla osób, które założyły fotowoltaikę po 1.4.2022 r. dostępne jest jedynie rozliczenie a nowych warunkach net-billingu. Nadwyżki są zatem odsprzedawane do sieci za stawkę określoną w ustawie (przez pierwsze 24 miesiące to "miesięczna średnia cena energii z Rynku Dnia Następnego wyliczana przez PSE, a następnie - kwota wyliczona na podstawie stawki godzinowej). Dokupywanie prądu przez prosumentów będzie się odbywać na korzystnych warunkach, po stawkach bez podatku VAT (aczkolwiek z opłatą dystrybucyjną).


Opłacalność fotowoltaiki na Żywiecczyźnie w 2022 roku
W opłacalności instalacji PV zdecydowanie pomaga fakt, że dostępne są dofinansowania, m.in. w ramach programu Mój Prąd, który obecnie jest już w czwartej odsłonie. Obok paneli dofinansowanie można uzyskać także na magazyn energii. Zwrot środków wydanych na inwestycję można uzyskać także dzięki projektowi Czyste Powietrze, ale i dzięki uldze termomodernizacyjnej. Wspomniane zmiany w rozliczeniach nie spowodują spadku opłacalności, a jedynie mogą one wydłużyć czas, w którym inwestycja się zwróci.
Warto wziąć też pod uwagę drastyczne wzrosty cen za energię elektryczną w 2022 roku oraz jeszcze gorsze prognozy - i to nie tylko dla zakładów przemysłowych, ale i dla indywidualnych konsumentów. Dodatkowo czynnikiem przemawiającym za tym, by zainwestować w panele fotowoltaiczne na Żywiecczyźnie jest fakt, iż już od lipca 2024 net - billing będzie bazował na taryfach dynamicznych wg stawek godzinowych. Dla prosumentów oznacza to, że posiadając magazyny energii będą mogli magazynować energię, gdy ta jest najtańsza a sprzedawać w momencie wzrostu jej wartości rynkowej.
Podsumowując - zarówno w perspektywie krótko- jak i długoterminowej fotowoltaika nadal jest niezwykle opłacalnym sposobem na obniżenie rachunków za energię elektryczną.